Štěněčí deníček 5. kluků :

- Baddyho, Barnyeho, Benjamina, Bennyho a Blueberryho - ,

kteří se narodili 22. dubna roku 2009 mamině Martičce a tátovi Gryffovi

(VRH B)

Těhotenský kalendář

Jednou to přijít muselo. Opět nastal den D, kdy jsme se všichni rozloučili s našimi pěti kluky - Modrým, Oranžovým, Zeleným, Červeným a Fialovým. Bylo mi s nimi moc pěkně a já věřím, že jsem pro ně vybrala ty nejlepší, nejhodnější a nejspravedlivější kamarády.

Mějte se všichni moc fajn a přeji jak chlapečkům, tak jejich páníčkům, aby společný život prožili ve vzájemném pochopení jeden druhého.

Hodně zdraví, štěstí a lásky přeje chovatelka Alena a mamina Martička.

10.06.2006 - 49. den - klukům je 7. týdnů a naposled jsem je zvážila. Jsou to cvalíci - červený,oranžový a zelený váží 8 kg a modrý 7,5 kg a fialový 7 kg. Martička je stále kojí a nedá pokoj ani v noci. Má hodně mléka a trochu mám obavy, až se jí kluci rozjedou do svých nových domovů a že už se to blíží.

08.06.2009 - 47.den - měli jsme milou návštěvu a to kamarádku Katku s jejím pejskem Daggim - Easy To Be Santana Golden a kamarádku Lenku (CHS Apraxia Felon). Štěňátka byla z Daggiho nadšená a naopak. Daggi jako správný strejda štěňátek všechny opečovával, umýval a moc si s nimi hrál a to velmi jemně a ohleduplně.

06.06. 2009 - 45. den - Důležitým krokem do života byla první návštěva veterinární ordinace. Kluci dnes postupně skládali bobříka odvahy - musím je hned v úvodu pochválit - bez velkého vyvádění. Nechali si prohlédnout tělíčko, poslechnout srdíčko, prohlédnout zuby a varlátka. Trpělivě snesli i povinnou injekci a nakonec to nejhorší - tetování do levého ouška. I tuto proceduru zvládli docela v pohodě, trochu naříkání bylo, to je jasné, ale chvilka konejšení a chování v náručí všechno spravila. Při čekání na vyřízení "papírů" už byli zase ve své kůži a nevěděli o ničem. Také to byla kluků první jízda autem. Všechno jsme zvládli. Martička na nás čekala doma a když jsme dorazili od pana doktora, tak si kluky všechny oblízla, očuchala a všechno bylo zase tak jak má, hraní, rvačky, běhání, pití mlíčka od maminy.......

03.06.2009 - 42. den - štěňátkům je 6. týdnů a jsou tu opět aktuální váhy. Modrý kluk - 5 700 g, Oranžový kluk - 5 700 g, Zelený kluk - 5 700 g, Červený kluk - 5 700 g, Fialový kluk - 5 500 g. Štěňátka také byla ošetřena proti klíšťatům a blechám přípravkem pro ty nejmenší (od 2.týdnů) - Exspotem. Martička dostala to samé.

02.06.2009 - 41. den - štěňátka se fotila v postojích a šlo jim to moc pěkně. Fotky v postojích můžete shlédnout z d e.

01.06.2009 - 40. den - opět jsme odčervovali před sobotním očkováním a tetováním.

31.05.2009 - 39. den - všichni prckové mají svoje páníčky, kteří se na nás přijeli tento víkend podívat a seznámit se s námi, popovídat si o štěňátkách, já jsem je také trochu vyzpovídala, tak doufám, že jsem nebyla v jejich očích jak "pátrací služba". Štěňátka jsou zvyklá na návštěvy, tak neměla vůbec problém, některá byla vyspalá, tak se projevovala velice, ale někteří návštěvu vyloženě zaspala. Bylo to pro ně také náročné. Už si musím pomalu zvykat na to, že mi odjedou ke svým novým rodinám, novým páníkům. Je to těžké, ale nedá se nic dělat. A kam že se mi to odstěhují:

Modrý kluk - Břeclav, Oranžový kluk - Domažlice, Zelený kluk - Praha, Červený kluk - Hřebeč (Kladno), Fialový kluk - Mladá Boleslav,

Že jsou velcí psi se snaží dokazovat na každém kroku při nevinné hře i vymyšlených lumpárnách. Nejvíce to ovšem předvádějí, když je musím nechat zavřené v ohrádce.

27.05.2009 - 35. den - opět po týdnu proběhlo vážení cvalíků a stříhání drápků.

Modrý kluk - 4 150 g, Oranžový kluk - 4 250 g, Zelený kluk - 4 300 g, Červený kluk - 4 400 g, Fialový kluk - 4 150 g

25.05.2009 - 33. den - kluci byli podruhé odčerveni dospěláckými tabletkami a mamina Martička taktéž a aby to strejdovi Daníkovi a naší kočce Micině nebylo líto, tak dostali také. Kluci jsou správní pohodáři a veškerý čas tráví průzkumem zahrady, vzájemným pošťuchováním, okusováním, pitím mlíčka od maminy, baštěním granulí pro štěňata - PLATINUM. Mají krásný život, že bych někdy chtěla být štěnětem u nás doma.

20.05.2009 - 28. den - středa - 4. týdny - po dlouhé době jsme tu a přinášíme vám aktuální info o štěňátkách. Za ten týden co jsme se neozývali kluci vyrostli, zesílili, no zkrátka to začínají být "velcí psi". Nožičky jim poslouchají a teď, když už je krásné počasí, tak se snažíme být co nejvíce venku na zahradě, ale to je potom na co koukat. Každý den se naučí spoustu nových dovedností, kousat, trhat a otravovat sourozence :-), ale hlavně ze všeho nejvíce jsou milí, hraví a šikovní a vůbec nezlobí, zkrátka jsou celí po rodičích :-)

A protože je středa a končíme 4. týden, tak jsme se dali opět do vážení kluků buků. Všichni přibírají stejně a jejich váhy jsou krásně vyrovnané.

Modrý kluk - 3 150 g, Oranžový kluk - 3 250 g, Zelený kluk - 3 300 g, Červený kluk - 3 400 g, Fialový kluk - 3 100 g.

13.05.2009 - 21. den - středa - klukům jsou 3. týdny a opět jsme je vážili. Kluci buci pěkně přibírají a jejich váhy jsou stále vyrovnané. Od minulého vážení přibrali okolo 600 g. Stále zatím pijí jen mléko od maminy, ale už se chystáme v nejbližších dnech začít podávat i kašičku. Rostou jim zoubky, tak doufám, že Martička ještě nějakou dobu vydrží kojit. V jejich rodném pelíšku už také pořádají bratrské pošťuchování, jejich nožičky je čím dál tím víc poslouchají. Dožadují se pozornosti kňouráním, pískáním a někdy se jim podaří vyloudit z hrdla zvuk, který by měl připomínat vrčení či dospělácké psí štěkání. Je to srandovní je pozorovat a od té doby co kluci jsou na světě, tak v naší domácnosti je neustále přepnuto na program "kluci v akci", tedy v porodní bedně. Televize nás vůbec nezajímá, neboť máme jiný a lepší program.

10.05.2009 - 18. den - neděle - kluci byli zase na chvíli na zahradě. Dlouhý pobyt venku není ještě pro ně to pravé ořechové. Přeci jenom je jim lépe ve své ohrádce doma, kde se cítí bezpečněji a kde to znají. Začali vnímat svoje okolí a tak zjišťují vzájemným ožužláváním, že nejsou v ohrádce sami. Vydatně se stavějí na všechny čtyři nohy, ale zatím je jejich pohyb stále nekoordinovaný. Dnes poprvé dostali odčervovací růžový sirup Drontal junior, Martička dostala tabletky pro dospěláky, aby jí to nebylo líto a Daníček taktéž.

08.05.2009 - 16. den - byli kluci poprvé venku na zahradě. Byla to jen taková 10-ti minutovka, ale musím je hodně pochválit. Nejspíš se jim tam líbilo, protože byli hodní, ani nekňučeli, že jim třeba svítí sluníčko do očí, nebo, že na ně fouká větřík. No prostě pohodová štěnda. Hodně už se staví na nožičky, které je ještě neposlouchají tak, jak by chtěli, ale snaží se. Martička byla spokojená, že měla svá štěňátka venku a pěkně se tam s nimi naparovala.

07.05.2009 - 15. den - dnes nám poštou přišla z Plemenné knihy ČMKJ přidělená tetovací čísla. Naši kluci budou mít v levém oušku 5-ti místné číslo.

06.05.2009 - 14. den - končí a začínáme už 3. týden, tak jsme opět vážili a váhy jsou uvedeny v tabulce nahoře. Jsou to cvalíci a moc jim chutná mámino mlíčko, kterého je zatím pro všechny dost a dost. Raději 3x ťukám, aby to takhle ještě dlouho vydrželo.

04.05.2009 - 12. den - všem jsem opět ostříhala drápky, uf, to byla dřina.

03.05.2009 - 11. den - neděle - oranžový a fialový kluk už také otevřel oční víčka, tak už na svět koukají všichni.

02.05.2009 - 10. den - ráno otevřel oči zelený chlapeček a ostatní zatím vyčkávají, asi mě nechtějí vidět. Kluci jsou silní a začínají se vydatně vzpírat na předních nožičkách. Zatím jsou to jen pokusy, ale snaží se. Je na všechno času dost. Martička už se štěňaty netráví většinu času, ale nechává je v porodní bedně bez dozoru, ale jen do doby, než některý kluk nezačne pištět a dožadovat se nevím čeho, tak to potom Martička letí jako o závod, aby byla v jejich blízkosti. Vyjistí situaci, popř. nakojí, přitulí se a v bedýnce zavládne ta správná pohoda.

01.05.2009 - 9. den - poprvé jsem všem ostříhala drápky, aby to Martičku tolik nebolelo při kojení. Myslím, že o moc lepší to není, drápky jsou strašně ostré, ale Martička je jako správná mamina trpělivá a drží a kojí ....... Večer jsem zjistila, že náš modrý chlapeček, který chtěl být na světě jako první, také jako první chtěl ten svět vidět a otevřel oči a ani červený kluk nechtěl být pozadu a ještě ten samý večer je také otevřel.

29.04.2009 - 7. den - klukům už je 1. týden a tak jsme se dali do jejích vážení. Všichni zdvojnásobili svoji porodní váhu a mají dokonce ještě víc než dvojnásobek.

26.04.2009 - 4. den - neděle - u klučíků se toho moc nezměnilo,snad jen to, že zase trochu přibrali. Dneska Martička konečně pochopila, že u nich nemusí být přišpendlená a už trochu více času trávila na zahradě. Jen co jí neřeknu, že jdeme za štěňátky, tak to zpozorní a zátočiny bere smykem stejně jako první, druhý a třetí den. Dokonce se mnou šla na kratičkou procházku kousek od baráku a nesla si sebou i aportíka. Již nyní mají krásný pigment.

25.04.2009 - našim klukům už jsou 3 dny a protože Martička má dost mléka, tak pěkně přibývají na váze. Bříška mají kulatá k prasknutí. Marťulka je podle očekávání vzorná máma. Od prvních chvil pudově pečuje o miminka. Násilím ji taháme na vyvenčení. Svoji potřebu zvládne vždy naprosto bleskově a hned stojí u dveří a nespokojeně pokvikuje, že pomalu odemykám a těch 10 schodů do baráku bych taky mohla zvládnout rychleji (nemohla!).

Štěňátka jsou zatím slepá a hluchá, oční víčka i zvukovody jsou ještě zarostlé. Orientují se pouze hmatem a čichem a to jim jde opravdu moc dobře. Vždy přesně ví, kde je jejich mlíčko.

Nemají vyvinutou termoregulaci a k udržení vlastní tělesné teploty potřebují teplo z vnějšího prostředí. Martička je také zahřívá a v pokoji, kde spolu vegetíme je mi mdlo z horka, ale chlapečkům to evidentně vyhovuje.

Většinu času prospí, když tedy zrovna nepijí mlíčko od maminy.

A od teď jen o štěňátkách a jejich mamině Martičce.

22.04.2009 - 63.den březosti - A jsme na světě !!! Je nás 5 kluků.

Ráno v 1 hodinu se konečně narodilo první štěňátko - kluk, jeho váha byla 530 g a dal Marťulce pořádně zabrat, jednak tím, že byl veliký a také tím, že chtěl na svět nejdříve nožičkami. Dostal modrou šňůrku. Jen co se nenarodil první, pak už to šlo jako po másle. Odpoledne jsem Martu vzala na kontrolní RTG a ten ukázal, že je vše v pořádku.

Druhý kluk v 1,45 hod. - 470 g - oranžový

Třetí kluk ve 2,50 hod. - 530 g - zelený

Čtvrtý kluk v 3,15 hod. - 500 g - červený

Pátý kluk v 4,20 hod. - 430 g - fialový

Marta a její parta

21.04.2009 - 62.den březosti - Út - Měříme Martičce teplotu, která včera (20.4.) byla v 16,30 hod. 36,5°C. Od večera do rána jsme spolu nachodily sto jarních kilometrů, neboť byla hodně neklidná, pořád hrabala, ale tam kde nemá a nechtěla být v domě, takže jsme spolu chodily ven a dovnitř.......

Ráno v 1 hod. je teplota 36,5°C, ve 4 hod. 36,4°C, 8,30 hod. 36,3°C. Nechce nic jíst, teplota klesá, z cucíků teče mléko, tak doufám, že už to bude brzy. To čekání je děsné. Nehnu se od ní na krok. Jsme stále spolu.

V 18,45 hod. je teplota už hodně nízká - 35,2°C. V 21,30 hod. odchází Martičce tzv. hlenová zátka z děložního krčku. Ve 22,30 hod. odtéká porodní voda.

19.04.2009 - 60.den březosti - Ne - Dnes má Martička šedesátý den, tak doufám, že mě a budoucí majitelé našich štěňátek nenechá dlouho čekat. Doma je vše nachystané na příchod štěňátek. Od soboty (18.4.) měřím teplotu a je zatím stále stejná 37,5°C. Martička celé dny tráví odpočinek na sluníčku. Všem, kteří čekají se mnou a drží nám palce děkujeme a ještě chvíli ty palečky držte.

13.04.2009 - 54.den březosti - Po - Tak už se nám to blíží. Naše mamina Martička je 54. den březí a všechno je v naprostém pořádku. Pěkně se kulatí a hodně odpočívá. Jen Daníkovi se to moc nelíbí, chtěl by si s ní hrát a dělat blbosti, ale to bohužel nejde. Tak si alespoň hrají a okusují navzájem vleže, samozřejmě pod mojí kontrolou, neboť někdy se moc rozvášní a to já mám strach, aby Martičce nechtěně něco neudělal.

Už máme v kuchyni připravenou zbrusu novou porodní bednu, kterou mi vyrobil manžel se synem a za to jim patří velké díky.

Vedle Martičky je i moje dočasné lože (molitan) a tak si zase obě zvykáme a připravujeme na krásné a náročné období se štěňaty. No když si představím den D, tak bych lhala, kdybych říkala, že nejsem nervózní. Jsem a možná víc než loni.
Držte nám palce ať všechno dobře dopadne. Děkujeme.

23.03.2009 - 33. den březosti - Po - Martička je už třicet tři dní těhule a pěkně si vymýšlí s jídlem. Naše "dáma" nechce jen granule a vždy čeká, až je okořením něčím zajímavějším. Ví, že to vždycky dostane, protože je prostě nastávající mamina. Moc se jí líbí, když jí hladíme bříško, které už je plnější. Je velmi mazlivá a přítulná, hodně spí. Velikost plodů by měla být cca 2,7 cm. Také už raději nepodnikáme dlouhé vycházky, chodíme ven častěji.

16.03.2009 - březost potvrzena - 26. den březosti - Po - ultrazvukové vyšetření potvrzuje březost, tzn., že Marta je 26. dní březí, mám obrovskou radost a těším se na štěňátka. I když jsem tušila podle změny chování Marty, že březí je, stejně jsem v čekárně a v ordinaci skoro nedýchala a nemohla se dočkat, až mi to veterinář s jistotou ukáže na sonu. A viděla jsem je ty malé kuličky. Mám velkou radost a už se na ně strašně moc těším.

19.02.2009 - 10.den hárání - Čt-odjíždíme za ženichem a ještě tentýž den je Martička nakrytá Gryffem. Krytí proběhlo v naprostém pořádku.

16.02.2009 - 7. den hárání - Po- odběr krve na klinice Vedilab v Plzni - progesteron 11,31 nmol/l

09.02.2009 - Po - Martička začala hárat