Tady pěkně popořádku o štěňátkách z vrhu A a nejen o nich . . .

Všechna naše štěňátka, naši mrňouskové už si našli své nové domovy a teď, jak pevně doufáme, spí v bezpečí, klidu a pohodě svých nových pelíšků. My všichni, kteří jsme se o ně ty dny, týdny a měsíce starali a ty krásné chvíle s nimi strávili, bychom jim rádi moc a moc poděkovali za nádherných 68 dní plné neskutečné pohody a zábavy. Měsíce květen,červen a červenec roku 2008 budou pro nás navždy měsíce malých mrňousků, měsíce - Amora, Adriana, Angel, A´Denyho, Atreye, Andyho, Ailin a Artura.

Věříme a pevně doufáme, že se nám pro ty skvělá štěňátka podařilo vybrat ty nejlepší páníčky a že se jim u jejich nové lidské smečky bude dařit alespoň tak dobře, jako u nás.

 

Mějte se moc krásně naši mrňouskové. Máme a budeme Vás mít vždycky rádi !!!!!!!

 

27.07.2008 - Ne - Probouzím se do nedělního rána a ještě než otevřu oči, tak vím, že to nebude dobrý den. Doma je strašný klid a ticho, Martička ještě spí a Daníček už mě koutkem oka pozoruje a vrtí ocasem. Ještě, že je mám. Štěňátka mě nevítají, neuklízím loužičky..... Naše "štěněčí" období končí stejně jako končí tenhle deník, nebo novinky u štěňátek, to je jedno, jak se to nazve. Bylo to krásné období a jestli ta každodenní starost o štěňátka a všechno to úsílí stálo za to, ukáže až čas....

Mám vás moc ráda, štěňátka moje!

26.07.2008 - So - naše poslední štěňátko Artur odjelo se svojí paničkou do Hradce Králové.

Arturku, měj se v novém domově parádně, anebo ještě lépe "Královsky".

21.07.2008 - Po - Stále si doma užíváme fialového pejska Artura, pro kterého si jeho panička přijede až v sobotu 26.7. Proto jsem s ním vyrazila ještě na druhé očkování v 9. týdnu. Artur vůbec nepostřehl, že mu paní doktorka dala pod kožíšek nějakou včeličku. Byl moc hodný.

20.08.2008 - Ne - V neděli nás opustila červená holčička Ailin, která odjela se svými páníčky bydlet do Strakonic.

Milá Ailin, věřím, že se ti v domečku se zahradou bude žít krásný a spokojený psí život. Moc ti to všichni přejeme.

19.07.2008 - So - V sobotu nám odjel do Plzně náš prvorozený modrý kluk Andy. Bylo to takové naše věčně usměvavé sluníčko.

Přejeme mu všichni, aby byl takový i v novém domově, měl hodné lidičky kolem sebe, spoustu psích kamarádů.

18.07.2008 - Po - čtvrté (v 8. týdnu) a naposled byl u nás odčerven tabletkou Pratel - Andy, Artur a Ailin. Další odčervení bude již v nových domovech.

15.07.2008 - Út - ráno nám odjel do Prahy náš hnědoušek Atrey.

Ty můj mrňousku (i když jsi byl stále největší ze všech mrňousků), moc na tebe myslím a přeji

ti hodné lidičky kolem sebe, spoustu psích kamarádů, stále plnou mističku dobrůtek a krásný psí život v novém domově. Ať jsi stále tak pohodový pejsek, jako jsi byl u nás doma.

13.07.2008 - Ne - V neděli nás opustili hned dva mrňousci najednou a to růžová Angel a šedivý A´Deny. Oba odjeli do Prahy.

Ty moje holčičko růžová, moc ti přeju, aby jsi se měla v životě krásně a dělala jsi jen samou radost Markétce a Kristýnce.

Milý Deny, také ti moc přeju, aby jsi s novými páníčky byl spokojený a oni s tebou. Měj se tam krásně, moc na tebe myslím.

12.07.2008 - So - odjel za novými páníčky do Teplic náš žluťásek Adrian. Bude bydlet v domku se zahradou.

Milý Adriane, přejeme ti hodné páníčky a krásný a pohodový psí život.

09.07.2008 - St - Rozloučili jsme se se zeleným pejskem Amorkem, který odjel se svojí novou paničkou do Loun.

Přejeme ti Amorku hodně lásky a spokojený psí život v novém domově.

08.07.2008 - Út - Štěňátka jsme fotili v postojích. Všechna to zvládla na jedničku. Na fotce manekýnka Andělka - Angel Golden Martha. Všechna štěňátka v postojích zde.

07.07.2008 - Po - Začínáme 7. týden a opět jsme vážili. Dnes nám také přišli z ČMKJ průkazy původu štěňátek.

04.07.2008 - 6.týden - 46.den - třetí odčervení Martičky a štěňátek tabletkami Cestal Plus.

30.06.2008 - 6.týden - 42. den - štěňátka byla načipovaná, natetovaná a naočkovaná. Byl jim vystaven pas, takže se můžou vydat s novými majiteli i do zahraničí. (Ovšem čip sám o sobě je prakticky bezcenný. Smysl má jen tehdy, když majitel štěňátko zaregistruje v některém našem registru, kde je aktivní vyhledávací síť. Já mám moje psy zaregistrované v Národním registru majitelů zvířat). Štěňátka byla také přesně zvážená na stole, kde má pan doktor zabudovanou digitální váhu.

28.06.2008 - 5.týden - sobota - štěňátkům je dnes 40 dní. Štěňátka, ale i Martička s Daníkem už spějí a já jsem se konečně dostala k počítači, abych napsala, co se u nás během týdne událo nového.
Štěňátka už přikrmujeme 5x denně. Díky krásnému počasí tráví štěňátka celé dny venku, kde mají k dispozici celou zahradu. Je zajímavé pozorovat vzájemné vznikající vztahy mezi štěňaty a jejich individuální projevy. Reagují na intonaci hlasu, velmi se jim líbí drbání na zádíčkách i na bříšku. Krásně voní štěněčí vůní. Jsou to malí pohodáři. Neustálý kontakt s lidmi, hry, mazlení je na štěňatech velmi znát. Jsou zvědavá, hravá a důvěřivá. Sami vyžadují lidský kontakt. Při zavolání rychle reagují a přibíhají s vrtícím ocáskem.
Martičky kámoška - Kety si s mrňouskama strašně ráda hraje a štěňátka jsou nadšená. Martička je taky ráda, že si od dětiček odpočine. Martička je vychovává a štěňátka již nyní vědí, že ne všechno mohou. Nemohou třeba lézt mamině do misky, když žere, nebo hrát si s ní, když ona nechce, pít mléko, když není ten správný čas.

V těchto dnech nás také navštívili budoucí páníčci našich některých pejsků. Andy - modrý pejsek bude bydlet v Plzni, A´Deny - šedivý pejsek v Praze a Atrey - hnědý pejsek, také v Praze. Naše Andělka - růžová fenečka měla také návštěvu a tak nemusela bráškům závidět. Přijela se ní podívat její budoucí panička Markétka.

19.06.2008 - 4. týden - 31 dní. Štěňátka jsem podruhé odčervila, tentokrát tabletkami pro dospěláky Cestal Plus. Martička dostala ty samé, jen ve větším množství. A když už jsem byla v tom ošetřování, tak jsem štěňátka hned ostříhala a protože má Martička hodně poškrábanou kůži v okolí cecíků a myslím, že je to o horší, když tam nemá žádné chlupy, když byla vyholená při císařském řezu, tak jsem zkusila drápky trochu opilovat. Dalo mi to zabrat, ale asi to bylo o trochu lepší.

16.06.2008 - Štěňátkům jsou 4. týdny. Přikrmujeme zatím 3x denně. Baští poměrně kultivovaně a jsou neustále při chuti.

Ráno dáváme rozmíchaný tvaroh s kozím mlékem, dětskými piškoty a banánem. V poledne podáváme namočené superprémiové granulky určené pro ta nejmenší štěňata a večer potom dětskou krupičnou kaši.

Mamině se takové dobrůtky zamlouvají a vždy trpělivě čeká, jestli jí mrňouskové něco málo nechají. Přikrmování je prokládáno několikrát denně cucnutím od Martičky, protože má zatím ještě dost mlíčka. Přestože viditelně stále více trpí pod jehličkami a drápkami mrňousků, je ochotna zas a znovu se postavit a nabídnout vstup do mléčného baru.

Jinak štěňata začínají podnikat odvážné výpravy do okolí. Zkoumají okolní svět. Toto období je tzv. období vtištění. Štěňátka začínají sbírat všechny zkušenosti, které se jim nabídnou. Není důležitý jen kontakt s matkou a ostatními sourozenci, ale také s člověkem.
Odchov štěňat doma je velmi náročný, ale uvědomuji si, že takto odchovaná štěňata jsou ve velmi velké výhodě – díky úzkému soužití s lidmi.
Naše fenečky červená s růžovou již mají přiřazená jména a seznámily se s budoucími majiteli. Červená fenečka Ailin, bude bydlet ve Strakonicích a růžová fenečka Angel, bude bydlet v Praze.

06.06.2008 - Štěňátkům je 18 dní a už se čile pohybují v ohrádce. Nožičky je už o něco více poslouchají. Začínají se vnímat mezi sebou navzájem, lezou po sobě, očichávají se a začínají se ožužlávat. Reagují na zvuky. Také jsem jim dnes nahmatala začínající růst zoubků. Martička stále zabezpečuje stravu svých štěňat, ale i úklid po nich. Jakmile se cokoliv v ohrádce objeví, ona to okamžitě vyluxuje. V těchto dnech také došlo ke změně provozních hodin mléčného baru. Z provozu non-stop se stal provoz s omezenými hodinami pro veřejnost. Prostě až Martička uzná za vhodné. Také už je nevážíme každý den. I když se musím přiznat, že to byl velmi příjemný rituál, kdy jsme s napětím očekávali o kolik štěňátka zase přibrala. Váhy budu nyní zveřejňovat po týdnech.

05.06.2008 - Dnes nám přišla poštou z ČMKJ přidělená tetovací čísla. Mrňousci tedy budou mít v levém oušku 5-ti místné číslo. Auuuu. - 12767 - 12774 -

04.06.2008 - Našim mrňouskům je 16 dní a poprvé jsem je odčervovala růžovým sirupem Drontal junior. Nemůžu říct, že by se nějak zvlášť vzpouzela, ale pravda je taková, že jeden celý den jsme měli v bedýnce růžové období. A nejen v bedýnce. Martička dostala tabletky pro dospěláky - Drontal Plus.

31.05.2008 - 12. den od porodu a štěňátka už mají otevřená očka, pokouší se stavět na všechny čtyři nohy, ale zatím jsou to opravdu jen pokusy. Někdy si říkám, že ty plná břicha jsou jim spíše na škodu, když se chtějí vzepřít a postavit se. Ale je dobře a žádoucí, že stále přibírají na váze. Martička už u nich není většinu času a už si i ona užívá pobyt na dvorečku, ale až když si splní své mateřské povinnosti. Pak pádí a není vidět zase do doby, než se jí nalejou cecíky mlékem. Strašně rychle rostou štěňátkům drápky na pacičkách, tak stříháme a stříháme..., aby to maminu Martu tolik nebolelo, když je kojí.

brácha se ségrou /šedivý s růžovou/

29.05.2008 - Štěňátkům je 10 dní a byla poprvé venku na zahradě ani ne na 10. min. Vůbec se jim tam nelíbilo a strašně pištěla. Mají už podruhé ostříhané drápky. Dnes jsem také byla s Martičkou na vyndání tří uzlíků po císařském řezu. Pan doktor konstatoval, že má jizvu krásně zahojenou.

pyšná mamina

24.05.2008 - 5. den - Štěňátkům jsem poprvé ostříhala drápky. Každý den ve stejnou dobu vážíme a jak je vidět na tabulce nahoře, tak všechna štěňátka krásně přibírají. I ten nejmenší zelený pejsek se snaží. Jinak je to tak trochu nuda v porodní bedně - tam se jen spí a pije mlíčko od maminy. Martička se vzorně stará, masíruje bříška a čistí je. Je strašně spokojená a ty její mrňousy si moc užívá (já taky).

23.05.2008 - Štěňátkům už jsou 4 dny a mají se čile k světu, přibírají na váze a z toho mám velkou radost. Mamina je tak strašně pečlivá, že se nechce od nich vzdálit na krok. Nechce ani popojít o kousek dál, aby se sama nasytila, což je teď pro ni velmi důležité. Takže u nás to probíhá tak, že Martička je u štěňátek a krmí je a sama baští v leže a u toho ji ještě musím asistovat.

Jizvu po císařském řezu otírám řepíkem a krásně se hojí. Taky už Martička dobře vstává, takže ji to už tolik nebolí. Dokonce kojí svoje dětičky v sedě.

19.05.2008 - 63.den březosti -

Narodilo se nám 8 štěňátek - 6 pejsků a 2 fenečky - porod začal ve 3,37 hodin a 7 štěňátek bylo na světě do 7,23 hodin, pak byla chvíli pauza na kafíčko, vyčůrání a v 11,10 se narodil poslední a největší pejsek. Neměla jsem dobrý pocit a tušila, že tam má Martička ještě nějaké štěňátko, proto jsme odjeli na kliniku do Plzně, kde mi moje tušení potvrdili. V 17,00 hodin jí vyndali císařským řezem štěňátko, kterému už bohužel nebylo pomoci. Martička se chovala jako velká profesionálka i když to byl její první porod. O štěňátka se krásně stará a nehne se od nich na krok.Štěňátka jsou všechna hrozně živá a derou se k máminu mlíčku, kterého je zatím dost pro všechny.

18.05.2008 - 62.den březosti - teplota je v 7,20 hod. - 36,3 °C, stále zrychleně dýchá, od noci se nic nezměnilo, pouze to, že já sotva koukám a Marta leží na mém molitanu, který mám na zemi vedle porodní bedny

17.05.2008 - 61.březosti - teplota je v 11,00 hod. - 35,6 °C, večer už je hodně nervózní, zrychleně dýchá, za celý den sežrala suché piškoty a 1 suchý rohlík, celou noc chodila sem a tam

11.05.2008 - 55.den březosti - Připravili jsme porodní bednu, aby si v ní Martička zvykla. Stále hodně odpočívá a každou chvíli pozoruji a cítím v bříšku pohyby štěňátek, jejich velikost je asi 14 - 15 cm.

04.05.2008 - 48.den březosti - Martičce se velmi viditelně zvětšilo bříško, hodně se začala vylizovat, mléčné žlázy se též stále více zvětšují, struky omývám vlažnou vodou a Martička drží ani se nehne, odpočívá jak jen to jde, tzn. pořád, krmíme častěji malými dávkami.

27.04.2008 - 41.den březosti - Začínáme přidávat do krmení chassaton 4 %, který obsahuje především extrakt z měkkýšů, minerály a vitamíny.

26.04.2008 - 40.den březosti - Plody už mají založené všechny vnitřní orgány, probíhá tvorba zad a prstů,oči jsou zavřené, velikost plodů je cca 6,5 cm.

25.04.2008 - 39.den březosti - Plody nabírají na intenzitě růstu a probíhá tvorba kostí, začínáme krmit štěněčími granulemi - Pro Plan Puppy Large Robust s OptiStart - s kuřecím masem a rýží.

18.04.2008 - 32.den březosti - Jsme v polovině - embrya se mění v plody a dosahují 20 % porodní vláhy.

18.04.2008 - březost potvrzena - vyšetření ultrazvukem !!!

18.03.2008 - 11.den hárání - Martička je nakrytá !!!

 

17.03.2008 - 10.den hárání - večer odjíždíme za ženichem

16.03.2008 - 9.den hárání - progesteron - 13.95 nmol/l

13.03.2008 - 6.den hárání - progesteron - 2,75 nmol/l

08.03.2008 - Martička začala hárat